Hottest Online News Portal

SEA Games: Malaysians In Action Today

in Latest/Sports

SINGAPORE – Following is the schedule of events involving Malaysian athletes at the SEA Games 2015 in Singapore today:

DIVING (OCBC Aquatic Center)
—————————
Women’s 3m synchronized springboard – Ng Yan Yee, Nur Dhabitah Sabri — 2pm
Men’s 10m platform – Chew Yiwei, Ooi Tze Liang — 3.30pm

SWIMMING (OCBC Aquatic Centre)
—————————–
Women’s 50m Backstroke (heats) – Caroline Chan — 9am
Men’s 50m Freestyle (heats) – Alwyn Tan — 9.03am
Women’s 100m Freestyle (heats) – Chui Lai Kwan — 9.05am
Women’s 100m Breaststroke (heats) – Phee Jinq En, Christina Loh — 9.10am

BILLIARD & SNOOKER (OCBC Arena)
——————————–
Men’s snooker singles (semifinal match)
Thor Chuan Leong -1pm

Men’s 9-Ball Pool Singles (pre quarterfinals match 10)
Ibrahim Amir — 7pm

CANOEING (Marina Channel)
————————-
Women’s K1-500m – Norfatinah Olleh — 9am
Women’s K4-500m – Noor Azira Ibrahim, Nor Azita Ibrahim, Nusaibah Syahida
Ibrahim, Fatin Ajeerah Wahab — 9.30am
Women’s K2-500m – Akmal Idayu Mat Razik, Fatimah Ngah — 10am

EQUESTRIAN (Turf Club Riding Centre)
————————————
Jumping Individual (first qualifier) and Jumping Team (round 1) — 9am
Sharmini Christina Ratnasingham
Ahmad Imtar Amir Hamzah
Mohammad Nabil Fikri Ismail
Natasha Ines Wah Idris

FOOTBALL (Bishan Stadium)
————————
MALAYSIA vs Brunei — 8.30pm

GYMNASTIC ARTISTIC (Bishan Sports Hall)
————————————–
Men’s Individual All-Around — 11am
Jeremiah Loo

Women’s Individual All-Around — 4pm
Farah Ann Abdul Hadi
Tan Ing Yueh

HOCKEY (Sengkang Hockey Stadium)
——————————-
Men’s hockey: MALAYSIA vs Singapore — 7.15pm

JUDO (SINGAPORE EXPO Hall 2, Changi)
———————————–
Men’s over 100kg (preliminary round) — 2.30pm
Women’s over 78kg (preliminary round) — 2.30pm

PENTANQUE (The Padang)
———————
Mixed Doubles (preliminary round)
Nurul Atiqah Abu Talib, Syed Akmal Fikri Syed Ali — 2.30pm

SAILING (National Sailing Centre)
——————————–
Laser Standard (Men) Opening Series (Race 7, 8, 9)
Mohd Khairulnizam Afendy — 10.30am

Fleet Racing Keelboat (men) Opening Series (Race 7, 8, 9)
Mohd Akiyuddin Mat Zaki/Mohamad Faizal Norizan Norizan/Syed Ahmad Syahmi
Hilmi — 10.30am

Women’s Laser Radial Opening Series (Race 7, 8, 9)
Khairuneeta Mohd Afendy — 12 noon

Women’s Fleet Racing Keelboat Opening Series (Race 7, 8, 9) – Nurul Elia
Anuar, Geh Cheow Lin, Nur Amirah Hamid, Umi Norwahida Sallahuddin –12.30pm
Men’s Youth Laser Radial U-19 (Race 7,8,9) – Asri Azman — 1.30pm
Women’s Youth Laser Radial U-19 (Race 7,8,9)- Nur Shazrin Mohamad Latif- 3pm

SEPAKTAKRAW (SINGAPORE EXPO Hall 1, Changi)
——————————————
Men’s Team Group A: MALAYSIA vs Thailand — 11am
MALAYSIA vs Indonesia — 5pm

SHOOTING (National Shooting Centre)
———————————–

Women’s Precision Pistol individual and team (qualification) – Siti Zawiah
Mohamed, Khoo Nee Hoe, Norhidayah Mohd Fuad — 9am

Men’s Skeet individual and team (qualification day 1) – Amran Risman, Teh
Jiang Hao, Gan Kong Leong — 10am

SOFTBALL (Kallang Softball Field)
——————————–
Men’s (preliminary): MALAYSIA vs Thailand — 11am
Women’s (preliminary): MALAYSIA vs Philippines — 11am
MALAYSIA vs Thailand — 4pm

TABLE TENNIS (Singapore Indoor Stadium)
————————————–
Women’s team semifinal: Malaysia vs Singapore — 1pm
Men’s team semifinal: Malaysia vs Vietnam — 2.40pm

TENNIS (Kallang Tennis Centre)
——————————
Men’s Team semifinal — 10am
MALAYSIA vs Thailand
Women’s Team semifinal — 10am
MALAYSIA vs Thailand

WUSHU (EXPO Hall 2, Changi)
————————–
Women’s optional Taijiquan – Ng Shin Yii, Audrey Chan — 2pm
Men’s optional Taijiquan – Loh Jack Chang, Loh Choon How — 2.45pm
Men’s optional Broadsword – Yap Zhen Yan, Khaw Jun Lim — 3.30pm
Men’s Taijiquan — Loh Jack Chang, Loh Choon How — 4pm
Women’s optional Spear — Aggie Cheah, Phoon Eyin — 8pm
Men’s Duel event — Khaw Jun Lim, Loh Choon How, Wong Weng Son –8.30pm
Women’s Duel event — Audrey Chan, Lu Yi Chan, Aggie Cheah –9pm

– BERNAMA

Tags:

Latest from Latest

Go to Top