Hottest Online News Portal

SEA Games: Malaysians In Action Today

in Latest/Sports

SINGAPORE – Following is the schedule of events involving Malaysian athletes at the 28th SEA Games in Singapore today:

ARCHERY (Kallang Cricket Field)
——————————–
Women’s team compound gold medal: MALAYSIA vs Thailand — 10.30am
Men’s team compound gold medal: MALAYSIA vs Indonesia — 11.30am
Mixed’s team compound gold: MALAYSIA vs Thailand — 2.30 pm
Women’s individual compound gold: Fatin Nurfatehah Mat Salleh (MAS) vs
Amaya Amparo Cojuangco (PHI) — 3.30 pm
Men’s individual compound bronze medal: Mohd Juwaidi Mazuki (MAS) vs
Sapriatno(INA) — 4pm
Men’s individual compound gold medal: Zulfadhli Ruslan vs Nguyen Tien
Cuong (VIE) — 4.30pm

BADMINTON (Singapore Indoor Stadium)
————————————
Women’s double quarterfinal: MALAYSIA vs Vietnam — 5.45pm
Women’s double quarterfinal: MALAYSIA vs Thailand –5.45pm
Women’s single quarterfinal: Tee Jing Yi — 3.30pm
Men’s single quarterfinal: Chong Wei Feng — 4.15pm
Mixed double quarterfinal: MALAYSIA vs Indonesia — 2.45 pm
Mixed double quarterfinal: MALAYSIA vs Myanmar — 2pm

BASKETBALL (OCBC Arena Hall 1)
——————————
Men: MALAYSIA vs Cambodia — 12noon

TENPIN BOWLING (Orchid Country Club)
———————————–
Men’s Master — Alex Liew, Adrian Ang, M.Rafiq Ismail, Ahmad Muaz, Timmy
Tan — 1.30pm
Women’s Master — Siti Safiyah Amirah, Natasha Roslan, Syaidatul Afifah,
Sin Li Jane, Esther Cheah — 10am

CYCLING (East Coast Park)
————————-
Men’s Mass Start Road Race final –8am
Mohd Zamri Saleh
Mohd Saiful Anuar Aziz
Mohd Hariff Saleh
Muhammad Adiq Husaini Othman
Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi
Anuar Manan

FLOORBALL (ITE Central)
———————–

Men’s bronze medal match: MALAYSIA vs Philipines

GYMNASTIC RHYTHMIC (Bishan Sports Hall)
—————————————
Individual All Around Rotation (1,2,3,4) — 11am
Koi Sie Yan
Shasangari Nagarajan

PENCAK SILAT (Singapore Expo Hall 2)
————————————
Men’s Tanding Class B (50kg-55kg) semifinal: Muhammad Faizul M. Nasir
— 10.30 pm
Men’s Tanding Class D (60-65kg) semifinal: Mohd Fahmi Romli — 4pm

ROWING (Marina Channel)
————————
Men’s single Lightweight (1000m) final: Muhammad Fauzzuan Mohd Pazi – 10am
Men’s single Sculls (100m) repechage: Muhammad Afiq Roslan – 10.15am
Men’s Lightweight double (1000m): Yon Kong Chen, Shahrul Ikhwan Shahrudin
— 11am
Women’s pair (1000m) final: Nur Fatin Fazlin Bazeli, Nur Fatiha Che Yon
Rosni — 11.15am
Men’s pair (1000m) final: Mohd Zulfadli Rozali, Mazlie Daham — 11.30am
Men’s Lightweight four (1000m) final: Mohd Amzar Azman, Mohamad Ikram
Abdul Aziz, Muhammad Rabani Hashim, Mohd Asmidzuan Mohd Asri — 11.45am

SAILING (Marina Bay)
———————
Female Skiff 49erFX Medal race: Rufina Tan, Connie Tsen — 11.30am
Male Youth 420 (U19) Race 10: Muhamad Uzair Amin Mohd Yusof, Naquib Eiman
Shahrin –12noon
Female Youth 420 (U19) Medal Race 10: Nor Adriana Adlyana Mohd Nazri
Siti Nur Fatihah Norulakhairi — 12.30pm

SEPAK TAKRAW (Singapore Expo Hall 1)
————————————
Women’s Double Group B
MALAYSIA vs Thailand — 2 pm
MALAYSIA vs Cambodia — 8pm

TAEKWONDO (Singapore Expo Hall 2)
———————————-
Men’s under 68kg semifinal: Thinagaran Naidu Papunaidu –3.15pm
Men’s under 74kg final: Khir Amir Mohd Sulaiman — 8.02pm

WATER POLO (OCBC Aquatic Centre)
——————————-
Women’s round robin : MALAYSIA vs Indonesia — 4pm

– BERNAMA

Tags:

Latest from Latest

Go to Top